zdjęcie autora

piotr poniedziałek

konspira

Piotr Poniedziałek, Moja niepodległość

Księgarnia Akademicka, Kraków 2022

Książka przywołuje zarówno dzieje krakowskiego podziemnego antykomunistycznego czasopisma „Zomorządność”, jak i przede wszystkim historię osób zaangażowanych w działalność niepodległościową. Autor wspomina, jak po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, grupa młodych ludzi stworzyła konspiracyjną organizację wydającą jedno z najbardziej znanych w Krakowie czasopism podziemnych oraz drukującą kilkanaście innych czasopism we własnej drukarni. Nie ogranicza się przy tym do suchych faktów, ale ukazuje, jaki wpływ na życie prywatne miała praca w podziemiu. Stara się również pokazać wpływ tradycji, rodziny i środowiska na tak głębokie zaangażowanie w działalność opozycyjną.

Książka napisana jest nie tylko z myślą o ludziach, którzy pamiętają tamte czasy, ale przeznaczona także dla młodszych czytelników, Autor kreśli więc też sytuację w kraju i szereg uwarunkowań, w których przyszło żyć i działać konspiratorom.

Piotr Poniedziałek, Moja niepodległość

Do kupienia na stronie:

https://akademicka.com.pl/index.php?detale=1&a=2&id=69133


Drukarnia KOS-u 241 (czasopisma "Zomorządność")

Maj 1989. Mieszkanie rodziny Poniedziałków w bloku przy ulicy Lilli Wenedy 11/80 w Krakowie. To już prawie koniec działalności. Ostatni numer naszego czasopisma wydaliśmy na początku lipca 1989, po czym, po prawie ośmiu latach ciężkiej pracy, KOS 241 został rozwiązany.

Drukarnia KOS-u 241. Maciej Kuś

Maciej Kuś, lat 22

Drukarnia KOS-u 241. Maciej Kuś

Maciej Kuś, lat 22

Drukarnia KOS-u 241. Piotr Poniedziałek

Piotr Poniedziałek, lat 23